Stort intresse för informationsträff om försvarsindustrin i Arvika
Det blev ett stort intresse när Arvika Näringslivscentrum genomförde en informations- och nätverksträff om försvarsindustrin.
Fredagens träff samlade 82 personer från 67 olika företag som deltog i en lärorik dag fylld med värdefull information och nya möjligheter. Den riktade sig till små och medelstora företag som ville veta mer om hur upphandlingar går till och vilka chanser som finns för mindre aktörer att ta plats i branschen. Under programmet gav representanter från Försvarsmakten, Försvarets materielverk (FMV), Säkerhets- och försvarsföretagen (SOFF) och SAAB insikter som uppskattades av deltagarna.
– Vi ser ett stort intresse från näringslivet, och en efterfrågan på mer kunskap och kontakter. Genom att samla företag och nyckelaktörer ville vi bidra med ökad förståelse och öppna dörrar in i branschen. Att ha 80 deltagare från både Sverige och Norge visar tydligt att frågan är högaktuell, säger Marie Olsson, projektkoordinator på Arvika Näringslivscentrum.
Dagen gav företagen värdefull kunskap och information, men också möjlighet att knyta kontakter och utbyta erfarenheter. Man strävar efter att detta ska resultera i nya idéer för framtida samarbeten, där Arvika Näringslivscentrum vill spela en aktiv roll som möjliggörare.
– Vår förhoppning var att deltagarna skulle få nya insikter och se hur deras egna kompetenser kan passa in i försvarsindustrin. Samtidigt ville vi få en bild av hur vi som aktör kan bidra framåt och skapa ett nätverk som stöttar företagen i deras utveckling – det är vårt uppdrag, säger hon.
Bakom initiativet står Arvika Näringslivscentrum som driver förstudien Gränsöverskridande företagsnätverk inom försvarsindustrin om hur små och medelstora företag kan stärka sin position inom försvarsindustrin och samverka med etablerade aktörer. Förstudien medfinansieras av Region Värmland.